JEI SERGI TU

Prieš pradėdami skaityti, atsakykite sau į klausimą: „Koks Jūsų gyvenimo tikslas?” Atsakėte? Skaitom toliau…

Žymusis Avicena savo pacientams sakydavo: „Mes esam trise: tu, aš ir tavo liga. Viskas priklauso nuo tavo pasirinkimo. Jei pasirinksi ligą, man nepavyks jūsų abiejų įveikti. Jei pasirinksi mane, kartu  mes nugalėsime tavo ligą”.

Kaip reagavote sužinoję, kad sergate onkologine liga? Gal pajutote baimę ir nerimą dėl ateities? Gal pajutote tokį stiprų pyktį, kad buvo sunku jį suvaldyti? Galbūt nepatikėjote tuo, ką sakė gydytojas, arba staiga viskas „ėmė plaukti prieš akis”? O gal pasijutote vienuj vienas visame pasaulyje, nors tame pačiame kambaryje buvo ir artimiausi žmonės?

Daugeliui žmonių pirmosios savaitės po diagnozės yra labai sunkios. Neretai sutrinka miegas ir apetitas, darosi sunku susikaupti, mąstyti, apninka įvairūs jausmai:

Neigimas
Pyktis
Baimė
Kontrolės jausmo praradimas
Liūdesys
Kaltė
Vienišumas
Viltis

JEI SERGA TAVO VAIKAS

Vienas sudėtingiausių uždavinių tėvų gyvenime – pranešti vaikui apie jo ligą.

Tyrimai parodė, kad nežiūrint į tai, kad tėvai ir medikai stengiasi apsaugoti vaikus nuo skaudžios tiesos, visgi daugelis vaikų suvokia, kad sunkiai serga. Kartais vaikas blogai jaučiasi, jį dažnai apžiūri gydytojai, todėl tenka patirti išties nemalonias procedūras ir apžiūras. Artimųjų susirūpinimas taip pat nelieka nepastebėtas. Ir jeigu niekas su vaiku nekalbės apie jo ligą, vaikas gali atsakymų ieškoti pasitelkdamas vaizduotę ar įgydamas nepagrįstų baimių. Vaikas gali padaryti išvadą, kad liga – tai bausmė už kokius nors poelgius, todėl jis jaudinsis ir kaltins save. Šiais laikais jau ir medikai sutinka, kad tiesos sakymas apsaugos vaiką nuo kaltės jausmo ir paspartins sveikimo procesą.

Tačiau kyla daugybė klausimų: „Kas turėtų pasakyti vaikui tiesą apie ligą?”, „Kada geriausia tai padaryti?”, „Ką būtent reikia pasakyti?”.

Kas turėtų kalbėtis su vaiku?

Kada pasakyti?

Ką reikia sakyti?

Nuo gimimo iki dvejų metų

Nuo dvejų iki septynerių metų

Nuo septynerių iki dvylikos metų

Dvylikamečiai ir vyresni

Bendravimas su vaiku

Klausimai, kuriuos gali užduoti Jūsų vaikas

Palaikykite savo vaiką

JEI SEGA TAVO ARTIMAS

Ligos atveju, kaip niekada, pasitvirtina teiginys, kad šeima – tai nedalomas vienetas. Šeima užpildo visas netektis, kurias dėl ligos tenka patirti, ir prie bendro šeimos židinio šildosi kiekvienas, kuriam prireikia paramos ir stiprybės.

Pokalbis apie diagnozę